Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 sierpnia 2024 r.
7:00

Shalom – Salam – Bariş! Orientalne dźwięki z różnych części świata w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora oprac. KN
0 A A

W Lubinie trwa Festiwal Kultury Żydowskiej. W sobotę w muszli Koncertowej im. Romualda Lipki można było posłuchać niezwykle orientalnego brzmienia w wykonaniu Light in Babylon. SHALOM – SALAM – BARIŞ! - nazwa koncertu nie była przypadkowa, bo oznacza "pokój" w językach hebrajskim, perskim i tureckim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wydarzenie już po raz czwarty rozgrywa się w kulturalno-społecznej przestrzeni historycznego Lublina, wypełniając pustkę kulturową po nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej.

Na koncert międzynarodowej grupy Light in Babylon przyszły tłumy. Miłośnicy orientalnych brzmień wręcz rozpływali się w pięknych dźwiękach. Zachwycał również wokal i taniec Michali Elii Kamal, który przeniósł widzów w różne zakątki świata. Light in Babylon łączy orientalne brzmienie sefardyjskich Żydów z muzyczną tradycją, w której słychać dźwięki przywodzące na myśl nie tylko Jerozolimę, ale i perski Isfahan czy Stambuł.

Jak podają organizatorzy nazwa zespołu Light in Babylon (Światło w Babilonie) nawiązuje do pierwszej „sceny”, na której muzycy dawali pierwsze koncerty, a którą była istambulska ulica „Istiklal”. To właśnie tam swoją muzyką zatrzymywali pędzących gdzieś ludzi, by choć na chwilę napełnić ich radością i miłością do świata oraz zawartym w nazwie zespołu „światłem”.

Drugi człon nazwy odwołuje się z jednej strony do biblijnej historii o wieży Babel i pomieszaniu języków, a z drugiej do członków zespołu z różnych części świata, których łączy jednak wspólny język, jakim jest muzyka. Ich muzyczny projekt to fuzja rozmaitych grup etnicznych i kultur, wokalistka Michal Elia Kamal pochodzi z Iranu, muzyk grający na santurze Metehan Çifçi jest Turkiem, gitarzysta Julien Demarque jest Francuzem, grający na instrumentach perkusyjnych Stuart Dickson jest Szkotem a grający na basie Payam Ghasemi urodził się w Iranie.

Dzięki sile i otwartości swojej młodości oraz różnym wpływom muzycznym, intuicyjnie stworzyli oryginalną, kolorową mieszankę swoich wewnętrznych głosów ze smakami, która poniosła wyobraźnię w podróż przez Bliski Wschód i dalej.

Organizatorem Lubliner Festivalu jest Fundacja Ner Tamid – Wieczne Światło kultywująca pamięć o żydowskich przodkach i kulturze narodu żydowskiego. Współorganizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury w Lublinie, przy wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

Program festiwalu na niedzielę

● Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku z przewodnikiem start: Centrum Obsługi Zwiedzających godz. 10:30

● PurimSzpil Clowna Pinezki – teatrzyk marionetkowy nie tylko dla dzieci spektakl Teatru Pinezka z Gdańska Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Wirydarz godz. 11:00

● Warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci prowadzenie Wojtek Jeż Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Sala Jasna godz. 12:00 

● Lublin. Pamięć Miejsca Zwiedzanie wystawy w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, ul. Grodzka 21 godz. 12:00

● Symbole judaizmu spotkanie z Hanną Kossowską Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, ul. Grodzka 21 godz. 14:00

● Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów. otwarcie wystawy spotkanie z Marianną Krasnodębską, Sprawiedliwą wśród Narodów Świata Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, korytarz I piętro godz. 16:00

● Śladami lubelskich chasydów piesze zwiedzanie Lublina z Agatą Hrycaj start: plac Zamkowy godz. 17:00

● Dziś Panna Andzia ma wychodne, a jutro…? Twórczość Władysława Szlengla. koncert Monika Chrząstowska i Piotr Sierecki oraz Teresa Wrońska – fortepian, Marek Wroński – skrzypce, Bartozzi Wojciechowski – kontrabas Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, Sala Widowiskowa godz. 18:00 

● Polscy kompozytorzy w Hollywood (Jung, Kaper, Wars) koncert jazzowy – Kuba Stankiewicz Trio Kuba Stankiewicz fortepian, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Wirydarz godz. 20:00

Festiwal trwa do czwartku. Pełny program na stronie internetowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko, co musisz wiedzieć o światłowodzie w Lublinie, zanim wykupisz ofertę. Sprawdź!

Wszystko, co musisz wiedzieć o światłowodzie w Lublinie, zanim wykupisz ofertę. Sprawdź!

Dlaczego światłowód w Lublinie to najlepszy wybór? Warto przed zakupem dowiedzieć się, jakie zalety ma tego typu internet. Przede wszystkim jest on niezawodny i szybki. Idealne sprawdza się do tworzenia inteligentnych domów, podczas pracy zdalnej i nauki online. Zapewnia stabilność i szybkość, której nie mają inne rodzajów internetu – stacjonarnego i mobilnego. Jednak co to tak naprawdę oznacza? Dlaczego warto postawić na światłowód w Lublinie… oraz w każdym innym mieście? To inwestycja w przyszłość i gwarancja płynnego działania, niezależnie od tego, jak bardzo obciążamy sieć.

Złota Setka już dzisiaj! Zapraszamy do oglądania naszej gali
film

Złota Setka już dzisiaj! Zapraszamy do oglądania naszej gali

Złota Setka to wyjątkowy ranking wyjątkowych firm. W tym roku przed nami już 28. edycja gali. Zapraszamy Państwa do oglądania naszej relacji na żywo, a wyniki rankingu znajdziecie w dodatku do poniedziałkowego wydania Dziennika Wschodniego w punktach sprzedaży. Bądźcie z nami tego wyjątkowego wieczoru.

Julia Ostrowska (na drugim planie) otrzymała powołanie do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata U-17

Z Górnika Łęczna na mistrzostwa świata U-17. W niedzielę mecz z Rekordem

Dwie zawodniczki Górnika Łęczna zostały powołane do reprezentacji Polski przygotowującej się do mistrzostw świata U-17. W klubie na razie jednak wszyscy koncentrują się na niedzielnej konfrontacji z Rekordem Bielsko-Biała.

Wjazd na Pogodną od strony Krańcowej
lublin

Awaria kanalizacji. Utrudnienia na Pogodnej

Będą utrudnienia dla kierowców na ulicy Pogodnej. Wszystko przez awarię.

Szefowa Komisji Europejskiej zobaczy dzisiaj powódź w Polsce

Szefowa Komisji Europejskiej zobaczy dzisiaj powódź w Polsce

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjedzie dzisiaj do Wrocławia. Jej wizyta jest związana z dramatyczną sytuacją powodziową.

Daria Szynkaruk ponownie będzie kapitanem drużyny z Lublina

Daria Szynkaruk (MKS FunFloor Lublin): Mam nadzieję, że z meczu na mecz będziemy się rozkręcać

Rozmowa z Darią Szynkaruk, skrzydłową i kapitan piłkarek ręcznych MKS FunFloor Lublin

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami i krzykliwymi zdjęciami na portalach społecznościowych.

Powrót wielkich nazwisk i głośnych spektakli. Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Konfrontacje Teatralne
6 października 2024, 19:00

Powrót wielkich nazwisk i głośnych spektakli. Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Konfrontacje Teatralne

29 edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 6-25 października pod hasłem „Powroty”, co oznacza powroty artystyczne oraz powrót do dużych form teatralnych. Pojawią się spektakle, które przyciągnęły widzów i zwróciły uwagę krytyków w ostatnim czasie. Na lubelskich scenach zobaczymy przedstawienia zrealizowane w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy czy Bielsku-Białej.

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

309,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

299,00 zł

Komunikaty